Proizvodi iz Naravnega parka Haloze - Čerinovo so vključeni v shemo kakovosti - Gorski proizvod -

Navedba gorski proizvod se lahko uporablja skladno z Uredbo EU št. 1151/2012 za proizvode živalskega ali rastlinskega izvora, ki so namenjeni za prehrano ljudi. Pri tem morajo biti surovine, kot krma za živali, izvirati z gorskih območij. Enako velja v primeru predelanih proizvodov. 

Gorske regije, kamor spadajo tudi Haloze, so opredeljene v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Gorske regije se soočajo s krajšo rastno sezono in nezmožnostjo uporabe strojev zaradi strmih naklonov. 

Gorski proizvod ima dodano vrednost kmetijskega proizvoda, ker je proizveden na način kmetovanja ali predelave, ki velja za gorska območja in se sooča s posebnimi težavnimi razmerami pri proizvodnji hrane. 

Gorski proizvodi, iz Naravnega parka Haloze - Čerinovo:

Meso jagnjetine, jagnjeta so rojena in rejena na območju Haloz. Zakol se izvaja v klavnici KZ Rače. Razkosanje se izvaja v Mesariji Kokol d.o.o. 
Divji origano in druga zelišča.

 Sadje: jabolka, hruške, češnje, slive, marelice, nešpelj, skorš.





Sprejemamo rezervacije za konfekcionirano meso drobnice

Na prodajne police dajemo nov produkt konfekcionirano meso drobnice - jagnjetina, ki bo dostopna v manjših kosih tudi brez kosti. Živali so bile rojene na kmetijah v Halozah in so se celo svojo življenjsko dobo prosto pasle na strmih traviščih v Halozah v sklopu pašne skupnosti Naravni park Haloze - Čerinovo. 

Jagnjeta so bila dostavljena v klavnico Kmetijske zadruge Rače in po na novo razvitih smernicah v sklopu projekta Na(j)prej lokalno, za uporabo v sodobni gastronomiji in domači družinski kuhinji razkosana, konfekcionirana in vakumirana v Mesariji Kokol iz Dolan pod gradom Borl.

Izdelki so dosegljivi pod blagovno znamko: Naravni park Haloze - Čerinovo.

Potencialna prednaročila zbiramo na elektronskem obrazcu tukaj ali nas
pokličite na telefon 02 795 32 00.





Najpomembnejše poslanstvo čebel je opraševanje

Ena od ekosistemskih storitev v Naravnem parku Haloze - Čerinovo je med drugim tudi čebelnjak, s katerim upravlja marljivi čebelar Mitja Šibila. Čebelice uspešno opravljajo svoje poslanstvo, oprašujejo rastline in v čebelnjaku predelajo odličen med. 
Vse izdelke najdete pod blagovno znamko AROMELLIS - Medena oaza - žlahtne Haloze: 
Za opraševanje rastlin so čebele ene od najpomembnejših žuželk. Z obiskom cveta na sadnem drevesu čebela oplodi cvet. S tem si rastlina zagotovi razvoj semena in nadaljevanje svoje vrste. Pri tem pa sočasno z opraševanjem cvet ponudi nektar. Tako čebela v zbiranju hrane za razvoj in obstoj svoje vrste to delo opravi mimogrede in omogoči hkrati razvoj rastlinske vrste.

Čebele oprašijo 70% do 80% cvetov na sadnem drevju. Od kakovosti oprašitve je odvisna velikost in oblika plodov jablan, hrušk, češenj in drugega sadja. 












Po čredinkah kontrolirana mešana paša goveda in drobnice

Za ohranjanje biodiverzitete na suhih traviščih v Halozah je zaradi strmih pobočij in relativno tanke plasti prsti pomembna primerna kmetijska raba. Lahko se soočamo s problemom zaraščanja površin ali prepašenosti površin. V takšnih primerih se ogrozi življenjski prostor določenim rastlinam in živalim in se posledično soočamo z zmanjšanjem biodiverzitete.


S kontrolirano mešano pašo nadzorujemo pašo po več vzpostavljenih čredinkah in govedo ter drobnico premeščamo skladno z izdelanim letnim pašnim načrtom. V pašnem načrtu je določena vrsta in število živali, ki bo na paši v določenih terminih ter rotirajoči kontrolirani pašni urnik, paše po posamezni čredinki.

Višino trave, njeno sestavno redno preverjamo z obhodi in pregledi po vzpostavljenem pašniku. Pri analizah si tudi pomagamo spremljati pašne površine s pomočjo satelitskih posnetkov, ker s pomočjo računalniških algoritmov spremljamo različne vegetacijske indekse. Rezultate primerjamo v različnih časovnih obdobjih v primerjavi s predhodnimi leti in jih uporabimo pri pripravi letnega pašnega načrta.

www.eos.com





Sadno drevje v Naravnem parku Haloze-Čerinovo

V Naravnem parku Haloze-Čerinovo v Trdobojcih je posajenih več kot 200 visokodebelnih sadnih dreves starih sort: jablan, hrušk, češenj, skoriš, nešperl.

V februarju 2020 so bile strojno skopane sadilne jame, odvzeti vzorci zemlje za analizo in pripeljan hlevski gnoj. Sledila je priprava sadilnih jam s humusom, kalcitom ter prekopavanje in postavljanje kolov.

9. marca 2020 se nas je zbralo 70 prostovoljcev. Pridružili so se nam tudi učenci iz OŠ Leskovec in dijaki iz Biotehnične šole Ptuj, predstavniki Zavoda za varstvo narave ter številni posamezniki od blizu in daleč. Posadili smo dobro polovico dreves. 


Utrinke akcije je posnela tudi ekipa TV Maribor za oddajo Ljudje in zemlja. Posnetek si lahko ogledate tukaj.

V naslednjih dneh smo posadili še druga drevesa in konec meseca marca 2020 zaključili s sajenjem.

Foto utrinki s sajenja si lahko na povezavi tukaj.



V Naravnem parku Haloze-Čerinovo je poskrbljeno za žuželke

Življenjski prostori žuželk v naravi se zaradi človekovih posegov krčijo, zato so »žuželnjaki«, ki jih pogosto imenujemo kar »hoteli za žuželke«, zanje dobrodošlo zatočišče, prezimovališče ali prostor za gnezdenje. Vanje se naseli veliko žuželk, predvsem divjih čebel samotark, ki v naravi opravljajo pomembno vlogo opraševanja, in jih zato ljudje označujemo kot koristne. Nekatere žuželke se celo hranijo z drugimi, pri ljudeh nezaželenimi žuželkami, ki objedajo kulturne rastline.

V okviru projekta LIFE TO GRASSLANDS je bilo na območju Haloz postavljenih 10 hotelov za žuželke.  Več o žuželkah, ki najdejo dom v takem hotelu lahko prebere v prispevku Najbolj zasedeni hoteli v Halozah.  

Eden od takih hotelov je postavljen tudi v Naravnem parku Haloze-Čerinovo. Na obisk radi pridejo otroci, ki se ob njem naučijo veliko o žuželkah. Če vas zanima obisk, nas kontaktirajte.

Več utrinkov o hotelih za žuželke najdete v fotoalbumu.







Vzpostavitev Naravnega parka Haloze - Čerinovo

Naravni park Haloze-Čerinovo je dom številnih živalskih in rastlinskih vrst. 

Po 30, na nekaterih delih 40 ali še več letnem zaraščanju po opustitvi kmetijske dejavnosti smo v sklopu projekta LIFE TO GRASSLANDS v letu 2018 odpravili zaraščenost in začeli z aktivnostmi vzpostavljanja pašnika in sadovnjaka. Na celotnem območju Haloz je v omenjeni projekt se je vključilo 96 kmetijskih gospodarstev iz Haloz in skupno je bila odpravljena zarast na 50 ha površinah. 


Namen Naravnega parka Haloze – Čerinovo je vzpostavitvi ugodno stanje in zagotavljati dolgoročno ohranjanje suhih travišč ter nanje vezanih rastlinskih in živalskih. Tako je eden od izzivov upravljanje parka poiskati možnosti za ponovno obdelovanje opuščenih kmetijskih površin in s tem »vrniti življenje traviščem«, ter tako pokazati, da je zagotavljanje prehranske varnosti in varstvo narave mogoče peljati z roko v roki. Če omogočimo travnikom življenje, bodo travniki zagotavljali tudi naše preživetje!

Foto utrinki in dnevnik vzpostavitve Naravnega parka Haloze - Čerinovo se nahajajo na povezavi tukaj.

Nekaj utrinkov je zbrala tudi Mateja v kratkem video objavi spodaj: